Home " Forums " Equality " Învățăm să fim toleranți!

  • Învățăm să fim toleranți!

    Geplaatst door Mîcîială Ana op juni 24, 2022 op 8:26 pm

    VAEIE

    Valori și Atitudini în Educație pentru o Europă Incluzivă

    2019-1-BE02-KA201-060238

    Învățăm să fim toleranți!

    Valori și Atitudini în Educație pentru o Europă Incluzivă

    2019-1-BE02-KA201-060238

    Plan de lecție – Învățăm să fim toleranți!

    Această publicație a fost creată cu sprijinul financiar al Uniunii Europene prin Programul Erasmus+. Materialul reflectă exclusiv punctul de vedere al autorilor, iar Agenția Națională și Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru maniera în care ar putea fi utilizată informația conținută în material.VAEIE

    Valori și Atitudini în Educație pentru o Europă Incluzivă
    2019-1-BE02-KA201-060238

    Învățăm să fim toleranți!

    ISTORICUL NOȚIUNII:

    Termenul de „toleranță‟ este întâlnit în istoria culturii europene la începutul veacului al XVI-lea, în strânsă legătură cu gândirea umanistă, întruchipată în gândirea lui Erasmus din Rotterdam, în străduința sa de a pune capăt fanatismului religios.
    Alte personalități care s-au evidențiat în atitudinea lor consecvent tolerantă în confruntarea cu alte opinii sau reprezentări asupra conceptelor lumii au fost: John Locke (1632-1704), Voltaire (1694-1778) și Gotthold Lessing (1729-1781). John Locke, în „Scrisoarea asupra toleranței‟ („A Letter Concerning Toleration‟, 1689), recomandă toleranța ca manifest față de un comportament aberant, „trebuie suportat ceea ce este contrar uzanțelor comune‟. Lui Voltaire I se atribuie fraza, considerată blazon al toleranței: „Je n’aime pas vos idées, mais je me batterai jusqu’à la mort pour que vous puissiez les exprimer‟ (Nu-mi plac ideile Dumneavoastră, dar voi lupta până la moarte pentru ca Dumneavoastră să le puteți exprima). De asemenea, în drama „Nathan înțeleptul‟, Lessing luptă pentru libertatea religioasă.

    SEMNIFICAȚII:
    Toleranța poate fi receptată în diferite maniere:
    ‣Poate fi adoptată în mod provizoriu sub forma unei concesii, ca operațiune tactică.
    ‣Reprezintă o acceptare sau o permisiune, ca formă a unui dezinteres.
    ‣Adevărata toleranță, în spirit umanist, înseamnă însă mai mult decât o simplă „suportare‟. În sensul originar, ea presupune respectul opiniei opuse și este strâns legată de libertatea persoanei. Prin toleranță se respectă deciziile membrilor grupului, popoarelor, religiilor, alte moduri de gândire și puncte de vedere, alte stiluri și moduri de trai. Așadar, garantarea necesității spiritului de toleranță depășește cu mult granițele restrânse ale politicii.
    ‣Un alt punct de vedere susține că toleranța reprezintă acea situație de a permite ceva ce ar putea fi suprimat. Acest punct de vedere este preluat de specialiștii în diferite tehnici persuasive și în confruntările informaționale.
    Materiale video pentru elevi:

    Valori și Atitudini în Educație pentru o Europă Incluzivă

    2019-1-BE02-KA201-060238
    Plan de lecție – Învățăm să fim toleranți!

    SUBIECT
    RECUNOAȘTEREA UNICITĂȚII CELOR DIN JUR

    IMAGINE

    TITLU ÎNVĂȚĂM SĂ FIM TOLERANȚI!

    DETALII:

    Scop:
    Integrarea abilităților de interreleționare în vederea dezvoltării personale și profesionale

    Obiective:
    La finalul activității, elevii vor fi capabili:
    – Să definească noțiunea de toleranță;
    – Să identifice cauzele unei atitudini intolerante în cadrul unui grup;
    – Să enumere cazuri de toleranță/ intoleranță întâlnite în familie, grupul de prieteni, colectivul clasei;
    – Să prezinte 3-4 consecințe posibile ale unui comportament intolerant;
    – Să ofere soluții viabile, potrivite unor situații de intoleranță întâlnite într-un anturaj;

    Comportamente pozitive dezvoltate:
    ●Respect și încredere în sine, dar și în cei din jur
    ●Recunoașterea unicității persoanei de lângă tine
    ●Empatizarea cu semenii din grupul în care îți desfășori activitatea
    ●Valorificarea legătorilor interpersonale
    Realizări:
    ● Elevii perseverează spre un compotament tolerant în cadrul grupurilor din care fac parte.
    ● Formarea unei conduite pozitive, necesare vieții sociale.
    Noțiuni de bază:
    Toleranță, diversitate, incluziune, societate, îndrumare, empatie, rasism,
    voluntariat

    CUM VOM REALIZA LECȚIA:

    Momentele lecției:
    I. Captarea atenției: Profesorul vine în întâmpinarea elevilor cu un material video, unde este discutată toleranța/ intoleranța semenilor cu care conviețuim.

    II. Enunțarea obiectivelor: Dascălul le citește elevilor obiectivele activității noi, anunțându-i și titlul acesteia. El le prezintă propriile experiențe în legătură cu subiectul discutat. Sunt afișate câteva imagini ce evidențiază copii/ adulți aflați în situații de risc.

    III. Actualizarea informațiilor: Elevii sunt rugați să alcătuiască enunțuri după fiecare fotografie văzută. Vor motiva oral impresia lăsată de fiecare imagine. Se face apel la experiența lor de viață.
    IV. Prezentarea noului conținut: Profesorul le prezintă copiilor importanța atitudinii tolerante (îngăduitoare) față de semeni, dar și repercursiunile intoleranței față de aceste persoane.
    V. Dirijarea învățării: Se vor crea discuții între copii și dascăl, se oferă soluții pozitive. Se identifică cauze.
    ●Utilizând o diagramă după modelul celei prezentate, notați asemănările și deosebirile dintre cele scrise de voi și informațiile pe care le-ați auzit despre cei patru copii.

    ● Argumentează oral fiecare enunț oferit:
    a. De multe ori, apreciem alte persoane după cum arată.
    b. Foarte des suntem influențați de părerea celor din jur când luăm decizii.
    c. Avem prejudecați față de membrii unui grup fără să-l cunoaștem prea mult.
    Reținem:
    Destul de des, îi privim pe ceilalți altfel decât sunt în realitate, ceea ce poate deteriora relațiile pe care le avem cu ei. Una dintre soluții este toleranța, receptată ca îngăduință, indulgență, – adică acceptarea diferențelor dintre semeni, fără a ne evidenția o părere despre aceștia, dacă nu cunoaștem mai nimic despre ei. Toleranța, alături de grijă, dăruire, altruism, responsabilitate, empatie și altele, se realizează și în activitățile desfășurate în folosul altor persoane din comunități diferite, fără a urmări câștiguri materiale, adică voluntariat.

    VI. Obținerea performanțelor: Elevii vor urmări un material video cu tema discutată.

    Invităm școlarii la un joc: „ Uite cine vine la masă!‟ Fac parte din familia-gazdă și se pregătesc pentru întâmpinarea oaspeților. Invitații sunt copii de alte naționalități, cu pasiuni/ stature /situații familiale diferite. Sunt urmărite replicile pe care le folosesc elevii între ei: salutul, răspunsul la salut, invitația în salon, servirea unui desert, mulțumirea pentru ospitalitate etc.
    VII. Feedback-ul: Își vor adresa întrebări între colegi, unul altuia, făcând trimitere la experiența proprie
    – Ai glumit vreodată pe seama altei persoane din cauza aspectului?
    – Te-ai comportat cândva neadecvat cu un coleg nou-venit în clasă/școală?
    – Ai umilit o persoană doar pentru că ai auzit ceva urât despre ea?
    – Ai luat apărarea cuiva care nu era de față și despre care alții discutau nepotrivit?
    VIII. Evaluarea: Profesorul îi ajută pe elevi să găsească noi termeni pornind de la cuvântul de bază al temei discutate:
    T Tentant, Tenace,
    O Omenie, Ospitalitate, Onestitate
    L Lumină,
    E Energie, Entuziasm, Empatie
    R Responsabil, Respect,
    A Atent, Altruist
    N Nădejde,
    T Teamă, Temei
    IX. Retenția: Întreg colectivul se va orienta către realizarea unor simboluri prin care să oglindească toleranța față de semeni și voluntariatul.

    MATERIALE:
    ● Materiale video, poze
    ● Coli de desen, markere

    ● Videoproiector

    CATEGORIE:

    Lecție de tip E-Learning
    GRUP-ȚINTĂ:

    6 -11 ani

    MATERII ȘCOLARE CONEXE: Dezvoltare personală, Limba engleză, Dezvoltarea abilităților socio-emoționale, Comunicare în limba română, Educație civică

    Această publicație a fost creată cu sprijinul financiar al Uniunii Europene prin Programul Erasmus+. Materialul reflectă exclusiv punctul de vedere al autorilor, iar Agenția Națională și Comisia Europeană nu sunt responsabile pentru maniera în care ar putea fi utilizată informația conținută în material.

    Anisoara Preda antwoordde 1 jaar, 9 maanden geleden 2 Leden · 1 Beantwoorden
  • 1 Beantwoorden
  • Anisoara Preda

    Lid
    juni 25, 2022 op 6:06 pm
    Niveau 0: Aan de slag!

    Structura lectiei este concisa si la obiect,pe intelesul tuturor si atractiva pentru elevi.

    Mi-au placut foarte mult filmuletele alese,le pot folosi si eu la grupa mare.

    Felicitari pentru activitate si multumim!